Leading Manufacturer of 30kg pine wooden pallet, pinewood wooden pallet, 900mm pine wood pallet, pine wood four way pallet, stackable wooden pallet and pine wood euro pallet from Ahmedabad.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size (LxW) | 800mm X 1200mm |
| Shape | Rectangular |
| Entry Way | 2 Way |
| Color | Brown |
| Entry Type | 2 Way |
| Weight | 30 kg |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Design | Box |
| Physical Damage Safety | Yes |
| Temperature Resistant | Yes |
| Moist Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Wooden |
| Load Capacity | 1000 kg |
Minimum order quantity: 22 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Size (LxW) | 1000mm X 1000mm |
| Load Capacity | 1000kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Shape | Rectangular |
| Entry Way | 2 Way |
| Color | Brown |
| Entry Type | 2 Way |
| Weight | 30 kg |
| Moist Proof | Yes |
| Material | Pine Wood |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Size (LxW) | 800mm X 1200mm |
| Material | Wooden |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Entry Way | 2 Way |
| Shape | Rectangular |
| Wood Type | Pine Wood |
| Color | Brown |
| Entry Type | 2 Way |
| Nails Used | Plain Nails |
| Moist Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension | 900mm |
Minimum order quantity: 77 Piece
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2 Ton |
| Entry Way | 4 Way |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Size (LxW) | 1200mm X 1000mm |
| Shape | Square |
| Capacity | 2 Ton |
| Pallet Type | Pine Wood |
| Wood Type | Soft Wood |
| Color | Natural |
| Entry Type | 4 Way |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2 Ton |
| Entry Way | 4 Way |
| Usage/Application | Packaging |
| Shape | Square |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Size (LxW) | 800 mm X 1200 mm |
| Dimension/Size | 1200 mm x 1000 mm |
| Shape | Rectangular |
| Wood Type | Pine Wood |
| Color | Brown |
| Entry Type | 4 Way |
| Nails Used | Plain Nails |
| Weight | 12Kg |
| Is It Water Proof | Non Water Proof |
| Moist Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Wooden |
| Load Capacity | 1000 kg |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material | Wooden |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Size (LxW) | 800 mm X 1200 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Color | Brown |
| Entry Type | 2 Way |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Material | Wooden |
| Dimension/Size | 1500mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 23 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Size (LxW) | 1200mm X 1000mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Shape | Square |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Size (LxW) | 1000mm X 1000mm |
| Shape | Square |
| Wood Type | Soft Wood |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2 Ton |
| Size (LxW) | 1000mm X 1000mm |
| Shape | Square |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Size (LxW) | 1000 mm X 1000 mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Shape | Square |
| Wood Type | Soft Wood |
Nishank Shah (CEO)
Micropack Ventures Private Limited
Block No-275, Micropack Ventures Pvt Ltd, Pirana-Miroli Road,Taluko-Daskroi, Ahmedabad
Ahmedabad - 382425, Gujarat, India