Manufacturer of a wide range of products which include compressed wood block, m-stak wood block, square wood block, press wood block, sawdust pallet wood block and compressed sawdust wood block.
₹ 520 / Piece Get Latest Price
| Wood Type | Pine Wood |
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 4mm |
| Surface Finish | Matte |
| Usage/Application | Packaging |
| Weight | 12kg |
| Is It Durable | Durable |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Wood |
| Feature | Moisture Proof |
Minimum order quantity: 22 Piece
Owing to our years of industry experience and precise knowledge of this domain, we are offering an outstanding assortment of Compressed Wood Block.
Usage:
As Blocks & Runners in ISPM Grade Pallets
As timber for loading Heavy/Metallic Items
As better substitute for any sawn timber
₹ 490 / Piece Get Latest Price
| Wood Type | Pine Wood |
| Breadth x Width (or Diameter) | 1000 x 1000 mm |
| Color | Saw dust |
| Shape | Square |
| Thickness | 4 inch |
| Usage/Application | plywood |
| Surface Finish | Matte |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Is It Durable | Durable |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Wood |
| Feature | Moisture Proof |
Minimum order quantity: 33 Piece
₹ 490 / Cubic Feet Get Latest Price
| Wood Type | Pine Wood |
| Usage/Application | Wooden Pallets |
| Length | 45 inch |
| Color | Brown |
| Thickness | 4 inch |
| Shape | Square |
| Material | Wood |
| Feature | Moisture Proof |
₹ 490 / Cubic Feet Get Latest Price
| Wood Type | Pine Wood |
| Length | 45 inch |
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Finish | Matte |
| Weight | 12kg |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Is It Durable | Durable |
| Shelf Life | 6 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Wood |
| Thickness | 4mm |
| Features | Moisture Proof |
Minimum order quantity: 22 Cubic Feet
₹ 490 / Cubic Feet Get Latest Price
| Wood Type | Pine Wood |
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 5mm |
| Usage/Application | Furniture |
| Surface Finish | Matte |
| Weight | 25kg |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Is It Durable | Durable |
| Shelf Life | 4 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 33 Cubic Feet
Nishank Shah (CEO)
Micropack Ventures Private Limited
Block No-275, Micropack Ventures Pvt Ltd, Pirana-Miroli Road,Taluko-Daskroi, Ahmedabad
Ahmedabad - 382425, Gujarat, India