Offering you a complete choice of products which include corrugated paper edge protector, paper edge protector, cardboard edge guard, edge protectors ., corrugated corner edge protector and plastic edge protector.
₹ 5 / Meter Get Latest Price
| Material | Corrugated paper |
| Color | Brown |
| Suitable For | Used For Protecting Corner Edges |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 2 mm |
| Shape | L-Shape |
| Brand | Micro Pack |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 5 Meter
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Material | Corrugated Paper |
| Color | Brown |
| Set Contains | 12 |
| Suitable For | Protecting Edges Of Corners |
| Angle Degree | 90 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Feature | Moisture Proof |
| Shape | L Shape |
| Thickness | Up To 5 mm |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 5 / Meter Get Latest Price
| Weight | 2gm |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Color | Brown |
| Brand | Micropack |
| Shape | L Shape |
| Packaging Type | Box |
| Is It Reusable | Reusable |
| Usage/Application | Packaging Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Feature | Moisture Proof |
| Thickness | 10mm |
Minimum order quantity: 12 Meter
₹ 5 / Meter Get Latest Price
| Material | Cardboard |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 9 / Meter Get Latest Price
| Material | Corrugated Paper |
| Color | Brown |
| Brand | Micropack |
| Usage/Application | For Protecting Edges |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Feature | Moisture proof |
| Number of Ply | 2 |
| Thickness | 15 mm |
Minimum order quantity: 33 Meter
₹ 10 / Meter Get Latest Price
| Material | Kraft Paper |
| Thickness | 2 to 10 mm |
| Shape | L |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 2000 Meter
₹ 10 / Meter Get Latest Price
| Size/Dimension | 1.5x1.5 Inch |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Plastic |
| Thickness | 2 mm |
| Packing Type | Box |
| Usage | Used For Protecting Corner Edges |
Minimum order quantity: 3 Meter
₹ 9 / Meter Get Latest Price
| Material | Corrugated Cardboard |
| Color | Brown |
| Usage/Application | For Protecting Edges |
| Shape | L-Shape |
| Waterproof | No |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3 mm |
| Brand | Micropack |
Minimum order quantity: 3 Meter
We are the leading manufacturer of Edge Protectors in India. Edge Board is thick moulded cardboard strips that create Protective Corners that can be used with Strap or Pallet Wrap to protect the edges of a pallet from being damage, preventing
Specifications:
Type - EDGE Protector
Material - Cardboard
Size - Customized
Applications - Used for Protective Corner
₹ 7 / Meter Get Latest Price
| Material | Corrugated paper |
| Color | Brown |
| Angle Degree | 90 Degree |
| Thickness | 5mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | L-Shape |
| Brand | Micropack |
| Packaging | Box |
Minimum order quantity: 3 Meter
₹ 6 / Meter Get Latest Price
| Material | Corrugated Paper |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Protection |
| Set Contains | 12 Pieces |
| Suitable For | For Protection Corner Edges |
| Sheet Thickness | 2mm |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 23 Meter
₹ 11 / Meter Get Latest Price
| Material | Kraft Paper |
Minimum order quantity: 3000 Meter
Nishank Shah (CEO)
Micropack Ventures Private Limited
Block No-275, Micropack Ventures Pvt Ltd, Pirana-Miroli Road,Taluko-Daskroi, Ahmedabad
Ahmedabad - 382425, Gujarat, India