Our range of products include recycled paper tube.
Get Latest Price
| Inner Diameter | 25 mm |
| Tube Length | 300 mm |
| Wall Thickness | 5 mm |
| Paper Grade | Recycled Kraft |
| Tube Type | Spiral Wound |
| Usage Industry | Paper Mill, Plastic Film, Agriculture, Textile, Construction, Carpet Roll, Gift Packing, Packaging, Stationery |
| Outer Finish | Plain Brown |
| Recycled Content | Above 90% |
| End Closure | Open End |
Nishank Shah (CEO)
Micropack Ventures Private Limited
Block No-275, Micropack Ventures Pvt Ltd, Pirana-Miroli Road,Taluko-Daskroi, Ahmedabad
Ahmedabad - 382425, Gujarat, India