Leading Manufacturer of paper tube core and paper core . from Ahmedabad.
Get Latest Price
| Inner Diameter | 25 mm |
| Core Length | 500 mm |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Application | Adhesive Tape, Printing Reel, Plastic Film, BOPP Tape, Paper Mill, Nonwoven, Stretch Film, Carpet Roll, Textile Yarn, Aluminium Foil |
| Core Type | Heavy Duty |
| Paper Grade | Kraft Paper |
| Outer Finish | Brown |
| Moisture Resistance | Non Coated |
| Edge Type | Plain Edge |
Get Latest Price
| Inner Diameter | 250 mm |
| Core Length | 1500 mm |
| Wall Thickness | 12 mm |
| Application | Paper Mill, Stretch Film |
| Paper Grade | Kraft Paper |
| Core Type | Spiral Wound |
| Outer Finish | Brown |
| Moisture Resistance | Non Coated |
| Edge Type | Plain Edge |
Nishank Shah (CEO)
Micropack Ventures Private Limited
Block No-275, Micropack Ventures Pvt Ltd, Pirana-Miroli Road,Taluko-Daskroi, Ahmedabad
Ahmedabad - 382425, Gujarat, India