Manufacturer of a wide range of products which include paper core tube.
Get Latest Price
| Inner Diameter | 70 mm |
| Core Length | 3000 mm |
| Wall Thickness | 10 mm |
| Core Type | Spiral Wound |
| Application | Paper Reel, Nonwoven, Printing Reel, Fabric Roll, BOPP Film, Aluminium Foil, Textile, Adhesive Tape, Plastic Film, Stretch Film |
| Paper Grade | Kraft Paper |
| Outer Finish | Brown |
| Moisture Resistance | Non Coated |
| Edge Type | Plain Edge |
Nishank Shah (CEO)
Micropack Ventures Private Limited
Block No-275, Micropack Ventures Pvt Ltd, Pirana-Miroli Road,Taluko-Daskroi, Ahmedabad
Ahmedabad - 382425, Gujarat, India